Povreda kolena desne noge

Teme koje ne spadaju striktno u gore navedene forume.

Povreda kolena desne noge

Postod Moso » 22.10.2013, 22:39

Povreda se desila pre skoro 2 meseca i jos uvek sam daleko od toga da prohodam a evo kako se sve desavalo :

Kako sam dešnjak i većina opterećenja prilikom treninga ide na desnu nogu, već nakon par meseci javilo se jako istegnuće zadnje lože desne noge i to na donjem delu lože kod pripoja za mišiće lista. Pre nego što se ovo desilo, osećao sam izvesnu težinu i umor u kolenima ali bez bolova. Zbog istegnuća lože nisam mogao pravilno da hodam 2 meseca nakon čega se uz terapiju reumon gelom sve vratilo u normalu. Nastavio sam sa treninzima ali sam iz predostrožnosti počeo da pijem tablete Glukozamin + MSM i to jednu ujutro i jednu uveče. To mi je pomoglo pa nisam više imao problema sa zadnjom ložom ali sam u toku treninga i nakon treninga osećao vrelinu i težinu u kolenima ali bez bolova. Pre 2 meseca odradio sam 2 zadnja treninga (jaki treninzi 2 dana zaredom) da bi se par dana nakon toga javio bol u desnom kolenu koji se javljao samo prilikom silaska niz stepenice. Prekinuo sam sa treninzima ali sam nastavio da redovno idem na posao tako da je nakon 10 dana bolno postalo i penjanje uz stepenice a ubrzo i samo hodanje. Posetio sam ortopeda, uradio rendgen kolena i doktor je konstatovao Gonartrozu kolena tj. istanjenu hrskavicu u jednom delu kolena. Ovaj problem ima i moj otac i na osnovu njegovog snimka rekao bih da nam je stanje slicno ali on nema bolova i normalno hoda. Doktor je preporucio magnetnu rezonancu koje nema u mom gradu a prilicno je i skupa a istovremeno nije hteo da me saslusa kakve tegobe osecam. Prvih mesec dana javljao se jak bol u predelu same čašice i malo levo i malo desno oko same čašice (gornji deo čašice) i to isključivo pri hodanju i kada bih obuvao obuću tj. lagano gurao nogu u patiku (javljao se jak bol u samoj čašici). Takođe, kada ležim na ledjima i opruženu nogu podignem uvis a prste pomerim unazad, javlja se bol u čašici a takodje kada u istom položaju pokušam samo da zategnem kvadriceps (bez da uopšte pomerim nogu) javlja se bol u čašici. Odmaram već 5 nedelja (krećem se minimalno samo po kući), zadnjih 20 dana pijem Geladrink Forte (20 minuta pre ručka) i 2 tablete (jedna ujutro, jedna uveče) Universal Nutrition Glukosamine (500mg) + Chondroitin (400mg) + MSM (400mg) u svakoj tableti i vitamin “C” 2x500mg radi bolje produkcije kolagena. Od masti sam koristio 3 tube Reumona, 1 tuba NO DOL masti i trenutno Biofreeze gel. Nisam doktor ali sam malo istraživao po internetu i simptomi koje imam jako podsećaju na istegnuće prednjih ukrštenih ligamenata (ili možda upalu) jer nije bilo otoka, hematoma ili bilo kojih drugih vidljivih promena na kolenu. Najbolje se osećam ujutru i kada ležim na ledjima a pogotovo sa podignutim kolenom uvis. Zbog slabije aktivnosti javila se i blaga atrofija mišića desne noge ali sam u mogućnosti da izvedem potpuno savijanje i opružanje noge bez ikakvih problema ili bolova (ovo je tako od početka). Ne prija mi dugo sedenje jer je tada slabija cirkulacija a uspeo sam da smršam 3kg i nadam se da ću smršati još 10kg (na 70kg) kako bih rasteretio kolena. Nakon 5 nedelja i navedene terapije nemam više problema prilikom obuvanja patike, smanjio se bol prilikom podizanja noge uvis ali i dalje su tu bolovi kada hodam tj. kada svu težinu prebacim na desnu nogu a desno koleno je još uvek malo vrelo kada je levo hladno (Biofreeze mi ohladi koleno na 6 sati).

Bavio sam se bodi bildingom punih 20 godina do svoje 35-te i nikada se nisam povredio a stoni tenis me je unistio za godinu dana :banghead:

Ako je neko imao slicne tegobe i probleme pa ih je resio, neka napise ovde.

Hvala.
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

Re: Povreda kolena desne noge

Postod Pedja » 23.10.2013, 09:05

uradi magnetnu rezonancu,jedino tako,sa velikom sigurnošću možeš utvrditi šta ti je...idi i kod ozbiljnog ortopeda(VMA ili Banjica)...koštaće 100-150 eur ali ti je to bolje nego da dalje gubiš vreme, narušen ti je kvalitet života,koleno pati,ti si nervozan itd.To tvoje podseća na moje simptome(signifikantne su stepenice) koje sam imao sa levim kolenom i bio je u pitanju meniskus , istegnuće ligamenata+ bekerova cista(to je kod pripoja za mišiće lista-kako si ti napisao).Artroskopija je rešila sve( 1 dan u bolnici,za2- 3 meseca igraš opet)...I nije ti to samo od pingića,na tom si radio godinama a pingić je samo ubrzao stvari ;) .Znači -1. ozbiljn ortoped i magnet...Pozdrav i želje za brz oporavak! :wave:
Pedja
 
Postovi: 1006
Pridružio se: 19.03.2011, 20:56
Reket: Stiga Clipper Wood WRB, gume- fh Rakza 7-max, Bh Dr Neubauer K.O. 2,0 mm

Re: Povreda kolena desne noge

Postod Moso » 23.10.2013, 14:40

Problema sa pripojima na zadnjoj lozi nemam vise vec mesecima unazad kako pijem Glukozamin. Ne znam da li je ultrazvukom moguce utvrditi povredu meniskusa ili ligamenata ili bas mora magnetna ? Da li si imao otok (ja ga nemam) i kada je nastala povreda da li si to primetio istog trena kada je nastala (kod mene se bol javio tek posle par dana) ? Citao sam da ima vise vrsta meniskusa (lateralni, medijalni ...), koji si ti operisao i da li je bilo u pitanju samo naprsnuce ili kompletno kidanje meniskusa ?
Inace, kada dobro odmorim nogu (par dana se minimalno oslanjam na nju) skoro da mogu da hodam normalno ali mi onda taj napor uzrokuje pogorsanje stanja sutradan.
Hvala na odgovoru.
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

Re: Povreda kolena desne noge

Postod dr.vladan » 23.10.2013, 22:30

Pozdrav vama! Svidja mi se Pedjin predlog, vidi se da je prošao kroz sve to.....Ne bih ja sada dodavao neke medicinske ideje, tu su ortopedi verifikovani ali ću spomenuti detalj: i dok sam kao klinac trenirao i igrao pingić pa i basket, imao sam 5-10 kila viška....i tako, nakon faksa, u Vojsci, na VMA, nakon predavanja pitam uvaženog profesora i traumatologa-ortopeda šta mi je činiti što mi kolena pucaju prilikom savijanja i javlja se bol pri dužem zadržavanju u položaju od 90 stepeni....pitao me je da li i dalje ozbiljno igram pingić(što nije bio slučaj, mada smo na Banjici redovno igrali ali neki rekreativni nivo)....predložio je da skinem koje kilo, javim mu se nakon vojnog roka za artroskopiju.....a da skupljam pare za kolenu protezu u nekim svojim 60-im godinama.....da skratim, ljudsko telo je potrošan materijal i treba ga ispoštovati....sada uglavnom igram tenis na šljaci sa podpatelarnim steznikom(nose to i stonoteniseri, nosio Nadal, Nole tokom 2011...) ali kad osetim jutarnji bol nakon meča, zna se, odmor od 7-10 dana.....a plivanje tu još pomaže....brz oporavak želim!
dr.vladan
 
Postovi: 74
Pridružio se: 30.06.2011, 22:31
Reket: Head YT Speed IG Elite tenis
Gewo Senta drvo
fh Andro Hexer
bh Btf Tackiness

Re: Povreda kolena desne noge

Postod Moso » 24.10.2013, 11:10

Hvala vam drugari na lepim zeljama a evo koju mi je dijagnozu na osnovu detaljnog opisa problema postavio Ognjen Pedja Tutorov - doktor MSc Sportske medicine i fizikoterapije iz Novog Sada na pansportovom forumu :

Kod: Obeleži sve
Pozdrav Bobane, problem je pfps tj hondromalacija (razmekšanje hrskavice čašice).

pogledajte txt

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/bolni-sindrom-aice-kolena-pfps.html



Mislim da je veoma poucan tekst cisto preventive radi jer su velike sanse da se dobije ova povreda u stonom tenisu bas zbog naglih pokreta i promena pravaca kretanja koje ovaj sport iziskuje. Da dodam i to da je ova povreda povezana i sa stopalima i obucom a ja sam dugo igrao sa noname patikama kupljenim na pijaci dok nisam kupio Joola patike u zadnjih mesec dana pre povrede.
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

Re: Povreda kolena desne noge

Postod Moso » 12.11.2013, 18:23

Ljudi cuvajte svoja kolena !!!

Nakon dva meseca provedenih u kuci uz minimalno kretanje uz pomoc stapa gornja recenica je moja poruka koju zelim da uputim svima vama, zaljubljenicima u ovaj prelepi sport. Uradio sam magnetnu rezonacu pre 15 dana i moja dijagnoza je istanjena i ostecena hrskavica, narocito u pateli (casica) koja uzorkuje bolove pa ne mogu da hodam. Mnogo sam naucio o ovoj bolesti koja se zove GONARTROZA i predstavlja degenerativne promene u zglobou kolena i hrskavici Ono sto je interesantno a mozda niste znali je to da od ove bolesti pati vise od 60% ljudi starijih od 30 godina a 90% ljudi stariji od 40 godina dok sa 60 god. taj procenat iznosi cak 95%
Mene je zeznulo to sto sam dugo mislio da imam problema sa istegnucem zadnje loze a u stvari je patila hrskavica pa su se simptomi najpre pokazali na zadnjem delu kolena kod pripoja lista i zadnje loze. Inace, radi se o veoma podmukloj bolesti od koje skoro svi bolujemo a koja svoje pravo lice pokazuje tek u poznim godinama kada je vec kasno za oporavak. Da bi se sprecila mora na vreme da se leci i zauzda.


Veoma dobar clanak o ovoj bolesti imate na ovm linku pa procitajte jer vredi znati :

http://www.planeta.rs/06/2medicina.htm

Hrskavica se na zalost veoma tesko obnavlja, pijem puno skupih dodataka ishrani : geladrink forte - 4600 dinara kutija za mesec dana, tablete glukozamina + Chondroitina + MSM 2x dnevno - 2400 dinara, vitamin C 1000mg a moram da koristim i tablete hijaluronske kiseline (2700 din. kutija) pa ako ne pomogne onda injekcije hijalurona direktno u koleno 5 komada a svaka kosta oko 6.000 dinara.

Uskoro krecem i sa fizikalnom terapijom pa cemo videti kako ce da ide. U svakom slucaju, prognoze za oporavak koji bi mi omogucio da makar normalno hodam su od 3 meseca pa i do 6 meseci (uz ova 2 koja su vec prosla).

Koliko hrskavica trpi pri pokretima u stonom tenisu i drugim sportovima je prosto neverovatno a meni, sada kada znam sve o tome, kosa se dize na glavi kada gledam npr. kosarkase ili tenisere.

Verovatno nikada vise necu uzeti reket a sve sto sada zelim je samo da normalno hodam...

Dragi moji stonoteniski prijatelji, srecno svima i cuvajte se.
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

Re: Povreda kolena desne noge

Postod bprokic » 12.11.2013, 23:54

Ja stvarno ne razumem potrebu da neko iznosi svoj medicinski probelm do najsitnijih detalja na ovakvom jednom forumu. Ovo je stonoteniski forum i ovakvim temama nije mesto ovde, potpuno je deplasirano. Ovo sto sam napisao nema nikakvu licnu poruku, i doticnom Mosi zelim naravno brzo ozdravljenje bez obzira sta mislim o temi.

Pozdrav, dr Prokic
bprokic
 
Postovi: 82
Pridružio se: 03.06.2012, 21:45

Re: Povreda kolena desne noge

Postod ivan » 13.11.2013, 08:45

Ja mogu da porucim Moso-u da reket necu ostaviti, ali da teg u ruku vise svakako necu uzeti. Nekad davno sam isao u teretanu nekih godinu ipo dana, i desilo mi se par povreda ledja, sto je vrlo nezgodno, i ume i sad ponekad da me secne na tom mestu. Prosle godine uzmem da dizem neke male tegove kod kuce i desi mi se da povredim lakat i taj problem je trajao vala 9 meseci. Mislim da je pomalo individualno sta kome ne prija, i sta izaziva vise problema.
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Povreda kolena desne noge

Postod Moso » 13.11.2013, 14:35

bprokic je napisao:Ja stvarno ne razumem potrebu da neko iznosi svoj medicinski probelm do najsitnijih detalja na ovakvom jednom forumu. Ovo je stonoteniski forum i ovakvim temama nije mesto ovde, potpuno je deplasirano. Ovo sto sam napisao nema nikakvu licnu poruku, i doticnom Mosi zelim naravno brzo ozdravljenje bez obzira sta mislim o temi.

Pozdrav, dr Prokic



Da si malo pazljivije citao moj prvi post :

Moso je napisao:stoni tenis me je unistio za godinu dana :banghead:

Ako je neko imao slicne tegobe i probleme pa ih je resio, neka napise ovde.

Hvala.


Nakon toga se javio Pedja koji je operisao meniskus, dao mi neke savete itd. a moj poslednji post je krajnje dobronameran :


Ljudi cuvajte svoja kolena !!!



Ivane, sto se mene tice, mozes slobodno obrisati ceo thred ako smatras da je Bora Prokic u pravu.

Boro, mozda se setis ovog threda za 10 ili 20 godina - nikad se ne zna ...

P.S. Hvala na zeljama za brzo ozdravljenje i nema potrebe za daljim ulaskom u diskusiju ja sam ovde zavrsio .
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

Re: Povreda kolena desne noge

Postod pecajo » 28.11.2013, 16:55

bprokic je napisao:Ja stvarno ne razumem potrebu da neko iznosi svoj medicinski probelm do najsitnijih detalja na ovakvom jednom forumu. Ovo je stonoteniski forum i ovakvim temama nije mesto ovde, potpuno je deplasirano. Ovo sto sam napisao nema nikakvu licnu poruku, i doticnom Mosi zelim naravno brzo ozdravljenje bez obzira sta mislim o temi.

Pozdrav, dr Prokic

Dragi moj tkzv. doktore ako ovako komentarisete tezu povredu coveka koji gaji toliku strast prema nasoj igri onda ste postovani doktore promasili profesiju a mom drugu mosou zelim da sto pre najpre prohoda normalno a onda i odigra sa nama iz stk lala majur malo pingica. puno pozdrava mom drugu i hvala za upozorenje ja sam svoje koleno upravo sanirao
pecajo
 
Postovi: 94
Pridružio se: 10.07.2013, 11:02
Reket: Timo Boll Spirit
fh tenergy 05fx max
bh. tenergy 05fx max












2.
drvo : Timo Boll ZLC
fh : Tenergy 05 FX Max
bh : Tenergy 05 FX Max

Sledeća

Povratak na Ostalo

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju