Odakle početi?

Kako popraviti igru?

Odakle početi?

Postod V. Samsonov » 24.08.2015, 23:45

Lijep pozdrav svim forumašima ovog jedinstvenog foruma!

Kažem jedinstvenog jer je očigledno jedini sa balkanskih prostora koji je koliko-toliko aktivan i gdje se raja, između ostalog, trudi pomoći onima koji tek uče. Nadam se da će tako biti i u mom slučaju. Ne zamjerite na dužem postu...

Naime, stonim tenisom sam se počeo baviti prije otprilike mjesec dana. Možda nevjerovatno, ali sa svoje 24 godine ranije nisam udario lopticu. U proteklih desetak termina igrao sam rekreativno sa društvom na raznim mjestima, te smo u međuvremenu došli na ideju da sami sebi napravimo stol za tenis. Ne znam imam li kao početnik pravo i kredibilitet da se etiketiram, ali rekao bih da sam defanzivac po načinu igre. S tim u vezi, igra mi je većinski bila zasnovana na tome da vraćam sve, te da protivnika natjeram na grešku. Na svim stolovima na kojim smo do sad igrali imao sam jako dobar omjer pobjeda i poraza (otprilike 8 na prema 1), ali naš novi stol koji je glatkiji, samim time i brži, pravi mi nevjerovatne probleme. Omjer se sada doslovno obrnuo. Mučim se sa svima, izgubim radi pasivnosti.

Zbog svega navedenog stvorila se dilema – ostati vjeran načinu igre i usavršiti ga, ili poboljšati (ili bolje rečeno dodati) napadački arsenal u svoju igru? Ono što ja iz svoje perspektive mislim je da bih definitivno trebao podići svoju napadačku agresivnost, ali koliko god glupo zvučalo, ne mogu se u igri psihički odlučiti na to. Jednostavno imam blokadu da napadnem. Čak i kad dođe visoka loptica, svoj udarac mogu nazvati tek polu-napadom. Kako se uopće osloboditi te blokade i kako početi aktivno napadati? Naravno, ne očekujem savjete koji će me odma vinuti među majstore, jasno mi je i da napad nije garancija pobjede, ali hoću da znam odakle da počnem, kako da se psihički i fizički istreniram da (kvalitetno) atakujem?

Gledao sam ovdje po forumu, a i po klipovima na jutjubu, ali nisam uspio naći ništa konkretno. Sve su to, iako početnički, ipak neki napredniji savjeti, rekao bih dva koraka ispred onog na čemu sam ja trenutno. Meni trebaju savjeti iz prve ruke, od nekog ko je imao ovakav problem, odnosno zna kako se nositi sa ovakvim problemima. Neko ko će mi dati neke „narodske“ savjete o tome kako da „pročepim“ sa napadom i da me posavjetuje oko (ne)zadržavanja ovog defanzivnog stila.

Unaprijed hvala svima.
V. Samsonov
 
Postovi: 7
Pridružio se: 24.08.2015, 10:41

Re: Odakle početi?

Postod zokkee » 25.08.2015, 00:55

Ti si Samsonov Junior cim imas problema sa napadom ;) Probacu da dam onako amateur savet Prvo sta trebas da rascistis sa sobom je kakav si ti igrac Sta je ono sto ti pricinjava zadovoljstvo: rezanje i drzanje loptice na stolu ili neka varijacija da ti ipak napadnes i uzmes poen lakse? Ne verujem da ces krenuti u totalni napad odmah,ali najbolje bi bilo bas to :) Ako hoces ipak da si defanzivan najvise ljudi igraju travu ili neki materijal na BH strani Na FH neku gumu za napad sa kojom moze i da se reze Biti dobar napadac nije lako a biti dobar odbrambeni igrac mozda jos i teze... Sve u svemu pogledaj kako igraju ova dva majstora: https://www.youtube.com/watch?v=5p7QWKjKXkI Nadam se da ce ti pomoci da pronadjes sebe Kad to budes znao onda dolazi na red oprema koja sluzi za takavu igru Ako te 2 stvari uradis kako valja onda si na dobrom putu :) Ostalo je rad,rad i disciplina :)
Joola Flame Extreme FL
Joola Rhyzer 48 2.0
Joola Rhyzer 48 2.0
zokkee
 
Postovi: 56
Pridružio se: 13.02.2014, 12:26
Lokacija: Zabalj
Reket: Joola Flame Extreme FL
Joola Rhyzer 48 2.0
Joola Rhyzer 48 2.0

Re: Odakle početi?

Postod V. Samsonov » 25.08.2015, 21:36

Hvala na komentaru.

Što se tiče načina igre, definitivno više uživam u tom "držanju loptice na stolu", ali s obzirom na to da nisam u stanju ocijeniti svoje umijeće, niti imam nekog (polu)profesionalca uz sebe da to uradi, ne znam da li je to prava odluka. Možda je ipak bolje da promijenim stil, ali ne bih volio da se gubim u tim nedoumicama i svaki put kad izgubim meč da mislim kako sam pogriješio u prvobitnoj odluci o načinu igre.

Što se tiče odabira reketa, u to se još manje razumijem. Kao što rekoh tek sam počeo igrati i to sam većinom radio sa običnim reketom koji se u marketima može naći za 5 eura. Tek sam prije par dana bio u jednoj bolje opremljenoj sportskoj radnji i najbolje što sam uspio naći je Tibhar Samsonov Powergrip.

Kod: Obeleži sve
https://www.decathlon.co.uk/tibhar-samsonov-power-grip-id_8319353.html


U ponudi su bili i neki lošiji reketi poput Freitas 1000, Samsonov 1000, Samsonov 2000 i tako dalje, ali "pikirao" sam taj za koji sam ostavio link. Oko specifikacija se, kao što rekoh, ne razumijem najbolje, ali ako taj reket može biti koristan u amaterskoj igri, onda bih ga uzeo.

Hvala i na linku, pogledat ću ga prvom prilikom.
V. Samsonov
 
Postovi: 7
Pridružio se: 24.08.2015, 10:41

Re: Odakle početi?

Postod zokkee » 26.08.2015, 10:44

Nista ti to ne vredi za neku ozbiljnu igru Ja to zovem hobi reketi Bacanje para a od prave igre tu nema nista Reket treba da se sastoji od odgovarajuceg drveta i Fh i BH gume Sva tri dela se briaju u odnosu na stil igre Ovi gotovi reketi su neke sperploce sa nekim B grade nazovimo gumama.... Sto se tice online kupovine ozbiljne opreme mozes da vidis http://www.tabletennis11.com/other_eng/ Ovde mozes isto videti pravu opremu http://www.joola.rs/ Sto pre pronadji nekog u tvom kraju ko igra stoni tenis ozbiljnije i resice ti more problema o kojima bih ti ja mogao pisati 200 stranica ovde .... Uvek mozes da igras sa tim softasima dvorisnu/podrum varijantu to nije problem Sto se tice treninga imas osnovne stvari kod mog drugara Stanica: https://www.youtube.com/user/joes021/videos Pozdrav :)
Joola Flame Extreme FL
Joola Rhyzer 48 2.0
Joola Rhyzer 48 2.0
zokkee
 
Postovi: 56
Pridružio se: 13.02.2014, 12:26
Lokacija: Zabalj
Reket: Joola Flame Extreme FL
Joola Rhyzer 48 2.0
Joola Rhyzer 48 2.0

Re: Odakle početi?

Postod ivanr » 28.08.2015, 17:57

Najbolje bi bilo da pare za reket daš za neki čas sa trenerom. On će ti reći šta si (def, all, off...), objasniti tehniku i kako da treniraš. Posle možeš jeftino da kupiš neki polovni reket po savetu trenera.
Korisnikov avatar
ivanr
 
Postovi: 56
Pridružio se: 03.10.2011, 10:13
Lokacija: NBGD
Reket: Gionis Carbon All+
Palio Hadou 40+
Palio Hadou 40+

Re: Odakle početi?

Postod FatBastard » 28.08.2015, 19:32

Ovo poslednje je najbolji savet ubedjlivo!
Sve što sam uradio pre prvog treninga je bilo gubljenje vremena i finansija...
FatBastard
 
Postovi: 8
Pridružio se: 19.08.2014, 22:14
Lokacija: Beograd
Reket: Nittaku Acoustic FL:
Fh - Yasaka Rakza 7 2.0
Bh - Yasaka Rakza 7 2.0

Re: Odakle početi?

Postod V. Samsonov » 28.08.2015, 20:06

Momci, hvala na savjetima!

Iz malog sam mjesta u Bosni pa sumnjam da ću uspjeti naći nekog ko se ozbiljnije bavi stonim tenisom, ali ću svakako pokušati. Neka ova tema još uvijek ostane "živa", volio bih da čujem i druge sugestije i mišljenja.
V. Samsonov
 
Postovi: 7
Pridružio se: 24.08.2015, 10:41

Re: Odakle početi?

Postod ivanr » 30.08.2015, 08:39

Za početak bih ti savetovao da radiš na pravilnom stavu tj. nogama. Noge treba da budu blago raširene u polučučnju. Da osetiš težinu u butinama nikako u kolenima. Desna noga (ako si dešnjak) malo pozadi. Za forhend sačekaš malo lopticu pa je udariš, nigako da guraš. Za bekend lopticu čekaš na sredini tela, između ramena. Ne može samo rečima da se tačno objasni ali za početak nastavi sa defanzivom i pazi na stav. Beskonačna prebacivanja forhend-forhend, bekend-bekend su isto vrlo korisna.
Korisnikov avatar
ivanr
 
Postovi: 56
Pridružio se: 03.10.2011, 10:13
Lokacija: NBGD
Reket: Gionis Carbon All+
Palio Hadou 40+
Palio Hadou 40+

Re: Odakle početi?

Postod V. Samsonov » 30.08.2015, 16:27

Hvala, to su za mene kao početnika zaista super savjeti. Već sutra ću ih polako da primjenjujem...
V. Samsonov
 
Postovi: 7
Pridružio se: 24.08.2015, 10:41

Re: Odakle početi?

Postod jbgwtf » 01.10.2015, 15:27

ivanr je napisao:Za početak bih ti savetovao da radiš na pravilnom stavu tj. nogama. Noge treba da budu blago raširene u polučučnju. Da osetiš težinu u butinama nikako u kolenima. Desna noga (ako si dešnjak) malo pozadi. Za forhend sačekaš malo lopticu pa je udariš, nigako da guraš. Za bekend lopticu čekaš na sredini tela, između ramena. Ne može samo rečima da se tačno objasni ali za početak nastavi sa defanzivom i pazi na stav. Beskonačna prebacivanja forhend-forhend, bekend-bekend su isto vrlo korisna.

beskonacna prebacivanja najbolji savet :)... ako si samo rekreativno igrao , nemas stil... ja sam isto tako kao ti prebacivao dok sam bio rekreativac, nisam smeo da rizikujem.. a sad ako ne rizikujem, bolje da ne igram :wave:
STK Luznica - Babusnica
Korisnikov avatar
jbgwtf
 
Postovi: 608
Pridružio se: 07.12.2011, 06:06
Lokacija: Babusnica
Reket: TB Alc
fh: Tenergy 05
bh: Tenergy 80fx 1.9


Povratak na Trening

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju

cron