Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Gume, drva i sva ostala potrebna i nepotrebna oprema.

Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod ivan » 15.02.2011, 17:06

Proizvodnja drveta za stoni tenis je nauka za sebe. Svaki materijal ima svoje karakteristike i utice na ukupnu karakteristiku. Pošto bi precizan proračun bio veoma komplikovan ( kad bi se na primer uzele u obzir frekvencije oscilovanja svakog sloja, pa stepen torzije i slicne mehanicke osobine), a time i opis drveta, jer prosecnom, a verovatno i naprednom, kupcu bi malo značilo nešto poput "drvo sa modulom cvrstoce 10.4 lbf/ft^2...", uglavnom se pristupa uopstavanju.
Neke opšte karakteristike drva su:
- tvrdoca - utice na vreme kontakta reketa i loptice, tvrdje drvo ima kraci kontakt(pri istoj elasticnosti), bolje je za ravne udarce(tacke), a losije za spin
- elasticnost (fleks) - katapult efekat, dobro za spin ali lose za ravne udarce jer je manje precizno. Drvo postaje nelinearnije, jer od dolaznog impulsa i brzine i mase reketa zavisi reakcija drveta, slabija brzina pri sporim loptama, a veca kod brzih. Elasticna drva su dobra za spinove can stola. Suprotno elasticnom je kruto drvo, koje je linearnije i preciznije, dobro za tacke i smec, slabije za spinove i manje dinamicke snage moze da oslobodi (nema katapult efekat).
- brzina - brzina kojom se lopta odbija, a istovremeno i duzina trajektorije pre pada na sto. Veca brzina - veca sansa da lopta ode preko stola, ali istovremeno i veci impuls s kojim protivnik mora da se izbori. Sporo drvo - manje gresaka, ali ce i protivnik lakse vratiti loptu.
- debljina - najcesce su debela drva i kruta, pa su dobra za tacke. Istovremeno imaju manje vibracija i dobra sui za blok. Tanka drva su uglavnom elasticnija i bolja sa spin
- broj slojeva - najcesce kombinacije su 5-slojno i 7 slojno drvo, ali ima i ostalih kombinacija, recimo jednoslojni hinoki. Miksovanjem slojeva se kombinuju osobine raznih materijala da bi se postigao zeljeni efekat. 5-slojna drva su uglavnom (naravno ne uvek) tanja, elasticnija, kontrolabilnija, vibrantnija, bolja za spin. 7-slojna drva su uglavnom malo brza, ofanzivnija, imaju jaci blok, manje vibracija.
- masa - od mase zavisi i snaga udarca, ali istovremeno i brzina pokreta (ako je reket pretezak, pokret ce biti sporiji, pa ukupan impuls moze biti i manji nego sa lakim drvetom). Od mase zavisi i stabilnost, blok i vibracije.
- teziste - Ako drvo ima teziste u glavi (a to se oseti kad se recimo zamahne par puta brzo levo desno) bice bolje za jace udarce, ali ce zahtevati i bolju tehniku i jacu ruku. Ko ima slabu ruku moze imati bolove u saci pa i laktu od teskog reketa sa teskom glavom. Ako je teziste negde u sredini (da kazemo dobro izbalansirano) drvo ce biti generalno dobro za sve (ali sa manje krajnje snage nego da je teziste u glavi).

Postoji naravno jos jedna bitna karakteristika uvek izrazena u katalozima - kontrola. Ali ona je prilicno subjektivna kategorija koja zavisi od svega gore navedenog u kombinaciji sa nacinom i kvalitetom igre. Obicno su brzina i kontrola obrnuto srazmerne. Grubo receno, kontrola bi bila obrnuto srazmerna broju gresaka koje igrac pravi.
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod Pedja » 07.04.2011, 13:03

:roll: Njegoš: U ruci Mandusica Vuka svaka puska bice uboita!..(mada, ne znam ni jednog stonotenisera iz C.Gore)"Uzmi reket i navikni se"-Nada Cvetković...U biti-mnogo individualna rabota...
Pedja
 
Postovi: 1006
Pridružio se: 19.03.2011, 20:56
Reket: Stiga Clipper Wood WRB, gume- fh Rakza 7-max, Bh Dr Neubauer K.O. 2,0 mm

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod ivan » 07.04.2011, 13:59

volim ove konstruktivne doprinose temi...
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod Pedja » 07.04.2011, 14:27

Ivane, prijatelju! Sve što si napisao je tačno. Međutim...Jedan naš poznanik mi je jednom prilikom dao pun ranac raznoraznih drva(mahom def. i all.),mislim da je bilo unutra oko 20 kom.Imao sam fore 30 dana da se isprobavam pa ako mi se nešto svidi da eventualno pazarim...Posle 5-6 komada sam bio potpuno lud a posle 15-tog sam mu lepo vratio ranac i kupio jedno Stigino all. drvo za moju ćerku.Inače igrao sam sa jedno 10 komada raznih u prošle 4 godine koliko se bavim ovim ludilom..I normalno ! Još uvek tragam za PRAVIM DRVETOM,SA PRAVOM KOMBINACIJOM...NAĆI NESTO ŠTO TI ODGOVARA(to očito nikad neće biti 100% i zauvek),navići se i igrati bar godinu dana u toj kombinaciji! Teoretski, podržavam kombinaciju tvrdo drvo,mekši sunđer ili srednje-srednje...Dosta od mene, to je ukratko neko moje iskustvo...
Pedja
 
Postovi: 1006
Pridružio se: 19.03.2011, 20:56
Reket: Stiga Clipper Wood WRB, gume- fh Rakza 7-max, Bh Dr Neubauer K.O. 2,0 mm

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod ivan » 07.04.2011, 15:24

Pa naravno, kad krenes da menjas tu nema kraja, jer vremenom izostravas osecaj i osecas i najtananije razlike. Nikad ne nadjes pravo drvo ali bar imas satisfakciju da poznajes drva bolje od pobednika turnira :D
Ja nisam menjao bas toliko, ali dovoljno da pohvatam razlike. Zato sam i napisao svoja iskustva da neko drugi ne luta puno.
Nego sto duze razmisljam sve mi se vise cini da sam najbolje igrao sa prvim drvom koje sam kupio, pre 2-3 god, Kreanga powerspin i sriver fx, bez prelepljivanja, i to jos bolje kad sam presao na 1.9 umesto 2.1 ...
To je tvrdo drvo ali dovoljno elasticno, sa mekanom gumom nije uopste bilo lose. Medjutim kvalitet izrade tog drveta je bio los, pocelo je da se raslojava samo od sebe, ja par puta lepio superlepkom ali nije mnogo pomoglo, pa je taj odlepljeni povrsinski sloj bivao sve veci i nije htelo da odbija loptu dobro na mestima, sto me uzasno nerviralo pa sam ga nakon nekoliko zaredom promasenih smeceva hitnuo svom snagom u zid, i odjeknuo je najbolji zvuk lomljenja drveta ikada, zvonki hipnoticki stakleni zvuk produzenog trajanja, vrlo upecatljivo. Nisam hteo da kupim isto takvo zbog loseg kvaliteta, i to je to, lutanje je pocelo...
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod Dzoni šala zabava » 04.04.2013, 14:59

Je l drvo menja karakteristike starenjem, ako Da, kako?
Dzoni šala zabava
 
Postovi: 24
Pridružio se: 17.02.2013, 20:09
Reket: Drvo: Butterfly Viscaria FL
Gume, FH,BH: Tenergy 05 2.1mm

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod Laki » 01.06.2013, 22:49

Posto je ovo i mene zanimalo, pitao tasta koji je nekada imao pilanu a i radio dugo kao stolar (sada vise ne radi nista :roll: ). Njegov odgovor je bio da ako se bilo koje drvo cuva u optimalnim uslovima (na primer u sobi) i ako je koriscen kvalitetan lepak prilikom spajanja furnira, ''drvo nema vek'', ili ti moze da traje vecno. Dakle, vremenom ne bi trebalo da menja karakteristike.

Evo jednog interesantnog sajta o vrstama drveta i ostalih materijala koji se koriste za proizvodnju daski za stoni tenis, sa kratkom opisima, kao i sastav vecine poznatih dasaka.

http://www.ttbdb.com/lexik.php
Laki
 
Postovi: 87
Pridružio se: 24.05.2013, 13:12
Lokacija: Nis
Reket: Butterfly Viscaria
FH: Tibhar Evolution MX-P
BH: Tibhar Genius Sound

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod Laki » 01.06.2013, 22:57

Jedan dodatak na moj prethodni post:
''Dakle, vremenom ne bi trebalo da menja karakteristike.'' osim ako nije na neki nacin osteceno, npr.: snazno udareno, navuklo vlagu itd.

Izvinjavam se zbog nedorecenosti u prethodnom postu, pokusao sam da ga izmenim isavsi na ''uredi'' ali mi nije dozvolilo.
Laki
 
Postovi: 87
Pridružio se: 24.05.2013, 13:12
Lokacija: Nis
Reket: Butterfly Viscaria
FH: Tibhar Evolution MX-P
BH: Tibhar Genius Sound

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod Dacha011 » 30.10.2013, 17:52

Nigde nisam video da se pominju i dimenzije drveta, ja sam kao neupucen mislio da se radi o nekom standardu medjutim uzeo sam gume koje su bile na nekom androvom drvetu a prethodno nisam premerio moje killerspinovo i sada imam par mm manje gume sa strane, neznam koliko ce to uticati na igru(estetski je katastrofa) ali vec u najavi vidim novo drvo ili nove gume !
Dacha011
 
Postovi: 15
Pridružio se: 02.10.2013, 16:25
Lokacija: Bgd
Reket: OSP Ultimate Uni3CRW
fh: tibhar evolution el-s
bh: victas v>15 limber

Re: Opšte karakteristike drva za stoni tenis

Postod jbgwtf » 30.10.2013, 19:54

Dacha011 je napisao:Nigde nisam video da se pominju i dimenzije drveta, ja sam kao neupucen mislio da se radi o nekom standardu medjutim uzeo sam gume koje su bile na nekom androvom drvetu a prethodno nisam premerio moje killerspinovo i sada imam par mm manje gume sa strane, neznam koliko ce to uticati na igru(estetski je katastrofa) ali vec u najavi vidim novo drvo ili nove gume !


defanzivna drva imaju vece glave npr 163x153 (dimenzija tsp x series combi) naravno zavisi od marke... obicno im je sirina priblizna, duzina se drasticno razlikuje
nova butterfly drva kao i karbonska(ukljucujuci spirita) su 157x150(151)zaboravio sam..dok su drvena 159x151 tu su primorac off- i npr kreanga powerspin
killerspin diamond c ima 160x151 najbrze koje sam probao
tibhar samsonov carbon 153x150 nzm za drvo s manjom glavom
tibhar inferno 159x150(151)
donic 159x 150(151) npr waldner senso ultra carbon
STK Luznica - Babusnica
Korisnikov avatar
jbgwtf
 
Postovi: 608
Pridružio se: 07.12.2011, 06:06
Lokacija: Babusnica
Reket: TB Alc
fh: Tenergy 05
bh: Tenergy 80fx 1.9

Sledeća

Povratak na Oprema

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju

cron