Koja guma za koje drvo?

Gume, drva i sva ostala potrebna i nepotrebna oprema.

Koja guma za koje drvo?

Postod ivan » 04.03.2011, 01:27

Filip je pomenuo na temi o gumama kako praviit kombinaciju drveta i gume. Evo i mojih iskustava, u pogledu da kazemo napadacke igre, mada ponekad pimplam, ali nikad ne seckam (jer ne umem, pokusavam vec godinama ali nikad nisam uspeo da secnem topspin):
- Pre svega treba imati u vidu opste karakteristike guma i drva koje sam vec nabrojao u temama za to, uparivanje ide manje vise prema tome, ali tako da se ne poklope iste osobine (recimo ako drvo ima katapult da guma nema jer bi inace linearnost bila lossa)
- A naravno da sve opet zavisi od stila igre, nivoa (ne mogu ja da izvucem spin jednako lako kao profesionalac) i daljine od stola na kojoj igrate

- Fleksibilno drvo i meka guma (recimo Donic Waldner Senso Carbon i Sriver fx) - katastrofa (za mene). Neprecizno kod tacaka. Ali opet, dobro je za spin igru. Ima ljudi koji sasvim dobro igraju sa tako necim, ali su bolji igraci od mene pa umeju
- Fleksibilno drvo i tvrda guma (WSC i Mark V) - dobro i za spin i za tacke i za blok. Malo spin teze ide nego sa mekanom gumom, ali kad se navikne dobro je.
- Fleksibilno drvo i srednje tvrda guma (WSC i Mark V GPS) - odlicno. Vreme kontakta dobro, ni puno ni malo.
- Kruto drvo i mekana guma (Kong Linghui i sriver fx/bryce fx) - nije lose. S tom kombinacijom gornju servu uglavnom tackiram odma, i dolazni spin moze da se tackira, a i spin ide lako. Jedino sto dalje od stola kruto drvo nema elasticnost pa ni katapult efekat pa oce da baci lako u mrezu
- Kruto drvo i srednje tvrda guma (Kong Linghui i Yasaka Rakza 7) - onako. Tackiranje ide odlicno, i spina ima dovoljno jedino sto lopta oce cesto da preleti sto po 2 metra (kruto drvo omogucava vece angazovanje sundjera gume pa ako je isti reaktivan, dodaje katapult efekat)
- Kruto drvo i tvrda guma - nisam probao ali mi deluje lose, premali dwell (vreme kontakta). Ali svakako dobro za tacke.
- Meko drvo i meka guma - lose, mada dobro za spinove. Meko drvo mi je generalno bezveze jer nemam osecaj da sam udario loptu nego da sam prosao kroz nju
- Tvrdo drvo i tvrda guma (Perkosan i Mark V) - dobro,ali Perkosan je fleksibilno drvo. Isto bi vazilo i za srednju gumu (Rakza 7)

Bitnija osobina drveta kod uparivanja sa gumom je flex/krutoca nego tvrdo/meko, jer od krutoce zavisi angazovanje sundjera gume vise nego od tvrdoce. Tvrdo meko drvo je stvar licnog osecaja igraca. Moguce i da gresim ali do sada sam tako zakljucio.
Neko generalno pravilo bi bilo, sto fleksibilnije drvo - tvrdja guma, i obrnuto. Srednje drvo i srednje tvrda guma bi bili zlatna sredina.
Naravno ima tu jos faktora, springiness (kako ovo prevesti - skocnost?) ako su i guma i drvo skocni, onda lopta leti na sve strane, linearnost, ugao bacanja...to vec treba empirijski analizirati.
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Povratak na Oprema

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron