Pravljenje robota?

Gume, drva i sva ostala potrebna i nepotrebna oprema.

Re: Trening sa robotom?

Postod ivan » 23.04.2012, 13:25

jel ide i onaj drveni konjic uz sto?
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Trening sa robotom?

Postod kinezp » 27.04.2012, 10:53

Vladojica je napisao:E pa postavio si visoke standarde sa najavom robota :D. Sad cekamo robota pa cemo da komentarisemo :D

Moj rezon je bio sledeci :(razmisljam) Trebao bi mi robot.......Nemam novca da ga kupim...... Pokusacu da ga napravim po uzoru na Byterfly Amicus 1000 jer ako ga pravim da bude kao Joola bady dobicu jedva upotrebljivu masinu ali opet zadovoljavajuci za mene .Postavljajuci visok cilj pa cak i ako ne uspem da ga dosegnem napravicu robota koji je opet sa vecim mogucnostima od joola bady-a.I sve to za male pare od otpatka kojeg imam u supi uz minimalno dokupljivanje el.delova.
kinezp
 
Postovi: 29
Pridružio se: 09.02.2012, 13:29
Lokacija: Valjevo
Reket: TSP balsa all+
Joola x-tra 2.0 fh i bh

Re: Trening sa robotom?

Postod Gambit » 05.01.2013, 09:52

Pozdav svim ljubiteljima stonog tenisa. Nasao sam ovu temu koja je vrlo interesantna i zainteresovao sam se za pravljenje robota. Javljajte ako ima nekih novosti. pozz
Gambit
 
Postovi: 1
Pridružio se: 02.01.2013, 22:01

Re: Trening sa robotom?

Postod Vladojica » 05.01.2013, 10:08

Pa kao sto vidis, trenutno je patentirana "zavesa od traka koja sprecava da se loptica koja se odbije od mreze vrati na sto" :D. Ostatak robota se ocekuje :D.
"The dark side of the Force is a pathway to many abilities, some considered to be.. unnatural."
Korisnikov avatar
Vladojica
 
Postovi: 2015
Pridružio se: 16.02.2011, 13:28
Lokacija: Beograd
Reket: Tibhar Defense Plus
FH: Joola Phenix
BH: Dr Neubauer Super Block OX

Re: Pravljenje robota korak po korak

Postod Dragos Lav » 09.09.2013, 13:01

Odmah nakon što sam kupio sto (pre 2 meseca) sam video temu na ovom forumu o treningu sa robotom
http://stonitenis.rs/forum/viewtopic.php?f=7&t=114&start=30

Nažalost ne videh zadnji post gde beše ispisano da je tema podeljena i da se konkretnije stvari mogu čitati u ovom thread-u...

Odmah navalih na YouTube da vidim šta entuzijazam radi i pronadjoh nekoliko video zapisa u vezi home made robota...

I napravih (uz pomoć prijatelja Zdravka the master-a - dade mi motor, nešto plastike i podrške) svog robota koji dobi fensi ime Top Gun.

U roku od par treninga sam uočljivo popravio bekend, a i forhend je dobio na sili i preciznosti.

Moje skromno mišljenje - Mislim da ima smisla odraditi KOJI trening sa robotom.

Sada, zadnjih mesec dana nisam koristio Top Gun jer imam dobre sparing partnere, a i da budem iskren više sam vremena i živaca izgubio na izgradnji mreže koja skuplja loptice nego na izgradnji i finom podešavanju robota (fino podešavanje robota može biti muka takodje).

Mogu poslati slike mog robota (nije nešto preterano lep, ali je lepši od ovog kojeg dajem u videu ;)



Razlog zašto dajem ovaj video je taj da tu tačno možete da vidite kako robot funkcioniše: pogled iznutra, spolja...

Ono što treba od materijala je:

1. Držač robota - u mom slučaju stalak za fotoaparat
2. Plastična kanta - za loptice
3. Parče drveta ili deblji laminat - spoja kantu i držač robota
4. Propeler ( ne znam kako da ga drugačije nazovem) gura lopticu u cev, na svakih 2 - 5 sekundi.
5. Plastične cevi za kanalizaciju, mislim da je 5cm prečnik, jedna ravna 25cm i jedna ugaona 90 stepeni (ovde bi bolje došao ugao ispod 90 npr. 75 stepeni, možda da se ravna ručno savije ili zalepe 2 cevke pod uglom, nisam imao spravu za ove stvari tako da sam isekao ovu od 90 stepeni.
6. 2 motora
- prvi motor je sa reduktorom, sa malo obrtaja do 20 - 50 po minuti - u mom slučaju sam koristio motor od TV antene koja se okreće na daljinski
- drugi motor je za izbacivanje loptice, ne treba da ima reduktor ali treba da ima veću brzinu, preko 2000 obrtaja mislim, kolektorski i na njegovoj osovini treba da bude pričvršćen točkić sa gumom koja spinuje i izbacuje lopticu iz cevi.

7. Regulator brzine i jačine izbacivanja loptice ( u mom slučaju je to bio podešavajući trafo od 8 -16 volti sa grec spojem i kondenzatorom - moja dečija igračka električni voz)

8 . Takodje je potreban i lepak za plastiku, može i pištolj za plastiku, šrafovi i matice...
9. Mreža za skupljanje loptica ( ovde sam imao specijalan udar inspiracije, iskrivio sam 10m rebraste armature (osmica mislim) tako da izgleda kao samo noseća stativa i prečka i na nju sam zakačio mrežicu za fasadu (ona koja se koristi kad se radi izolacija kuće stiroporom). Mrežica je bila super, loptice su klizile kako treba u kantu za skupljanje istih, ali sam odustao od nje jer sam odmah posle prvog treninga shvatio da u toj mrežici ima staklene vune koja baš i ne prija ljudskoj koži. Zamenio sam ovu mrežicu drugom plastičnom mrežom, ali ni to mi nije baš pogodno rešenje jer je ta mreža malo deblja i savija mi *gol*, previše je teška, verovatno bi tu til mreža za insekte bolje došla, ali pošto ne bih da previše ulažem u ovo osrtade kako jeste. Ako neko budžet rešenje za ovu mrežu neka javi, bela obična zavesa mi je padala na pamet takodje, treba negde oko 4-5 metara dužine x visina 2m.

Eto toliko za sada ako se javi interesovanje mogu snimiti video zapis specijalno za ovu prigodu da vidite Top Gun u akciji sa pojašnjenjem kako ga izgraditi.

Onaj ko je blizu može i doći do Žablja da vidi, a i da odigramo koju partiju :)


veliki pozdrav
Dragos Lav
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Re: Pravljenje robota?

Postod LucicNS » 12.09.2013, 14:32

Svaka čast!
LucicNS
 
Postovi: 514
Pridružio se: 01.08.2011, 21:08
Lokacija: Novi Sad
Reket: Drvo: TTS Tesla OFF++
FH: Butterfly Tenergy 05 max
BH: Donic Pirahna 0X

Re: Pravljenje robota?

Postod Moso » 12.09.2013, 16:47

Obavezno stavi video i reci nam koliko te je kostalo ovo cudo ?
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

Re: Pravljenje robota?

Postod zhang jike » 12.09.2013, 19:56

Bravo majstore !
zhang jike
 
Postovi: 413
Pridružio se: 28.05.2012, 15:08
Reket: Daska: Timo Boll Spirit (fl)
Fh: Stiga Calibra Lt Sound (max)
Bh: Stiga Calibra Lt Sound (max)

Re: Pravljenje robota?

Postod Dragos Lav » 13.09.2013, 02:08

Moso je napisao:Obavezno stavi video i reci nam koliko te je kostalo ovo cudo ?


Moso hvala na interesovanju, evo odgovora, a video ćemo blagovremeno dostaviti.

Iskren da budem nije me mnogo koštao.

Evo redom, ove stvari sam imao:
- ispravljač sa podešavanjem napona
- motor za okretanje propelera (od stare antene)
- kantu od 10l sam imao (mada sam 2 kante *upropastio*, prvu jer sam planirao da motor gura lopticu u lakat sa strane - pa nije uspelo, ipak je moralo da ide ispod kante
- stalak od foto aparata



Nisam imao:
- motor koji spinuje i izbacuje lopticu (od prijatelja Zdravka)
- cevi (oko 100 -150 din.) - gore u prvom upisu sam pogrešio kad pisao delove (nema opcija da se edituje) bilo bi bolje umesto ove pod pravim uglom da ide cev sa uglom većim od 90 stepeni, recimo 120 stepeni, a ne manji kako sam ja napisao 75.
- lepak za plastiku (koristio sam pištolj za plastiku od prijatelja Zdravka)
- matice i šrafovi (4 - 8 kom f 8-10)

Znači generalno kao što rekoh bilo je delova iz moje radionice, a bilo je i na staru slavu. Sada kad bi neko hteo sam da pravi, a bez da ima kući svega ovog sigurno bi izašlo preko 50€ i to pod uslovom da se nađu povoljno motori i regulator napona.

Ono što sam ja gledao pre izrade Top Gun-a je ponuda kod nas i kolko sam mogao primetiti, ali ne i skontati do kraja, da li ovi jeftiniji roboti od oko 100€ imaju mogućnost zakretanja cevke tako da se dobije spin po željenoj strani (360 stepeni okret)?

Ako imaju možda je dobra ideja kupiti ga gotovog u prodavnici ili polovnog negde, ako se baš tolko hoće isti imati i posebno za one koji nisu stručni sa lemilicom i alatom, jer svakako da im neko napravi ovako nešto ne bi izašlo bez 80-100 evara, a možda i više ako bi se koristili bolji delovi, a ne kante sa pijace i sl. i plus ako je čovek zanovetalo i želi specijalne efekte... to majstori ne praštaju ;)

I jošnešto kao u mom slučaju kad kupiš on je kakav je takav je, a ovaj home made, je podložan raznim podešavanjima i nikad nije do kraja gotov, uvek ima prostora da se tu nešto dotegne, kablovi uvežu i sl.

Sve u svemu iskren da budem kad sam ga napravio i pustio u pogon srce mi je bilo na mestu.

DragosLav
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Re: Pravljenje robota?

Postod Moso » 13.09.2013, 09:46

Svaka cast Dragoslave, ja sam preko ebay-a u Nemackoj kupio Joola Buddy Pro (verzija sa oscilatorom koja se okrece i baca loptice svuda po stolu pa omogucava trening sa kretanjem) a on daje cistu loptu, topspin i rezanu (nema side spin). Mene je kostao 130 eura a radi se o novom robotu koji je samo 2 puta proban a kod nas kosta oko 200 eura. Trebalo bi da mi drugar donese krajem oktobra pa cemo videti kako radi.

Poz.
Korisnikov avatar
Moso
 
Postovi: 253
Pridružio se: 26.07.2012, 13:49
Reket: drvo : Butterfly Oh Sang Eun
fh: Yasaka Rakza 7 Soft max
bh: Yasaka Rakza 7 Soft max

PrethodniSledeća

Povratak na Oprema

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron