Pravljenje robota?

Gume, drva i sva ostala potrebna i nepotrebna oprema.

Re: Pravljenje robota update

Postod Dragos Lav » 10.02.2014, 13:00

Odlični radovi svaka čast, nisam stigao da okačim moj robot (u svakom slučaju vidim da su ovi nedavno dodati i lepši i bolji do mog ;)

Elem ko nije ispratio, davao sam ovde neke video zapise u vezi robota i evo mali update za Teslin narod, za još bolji robot, po mom skromnom mišljenju.

Majstori evo novih izazova.

Izazov 1 - oba smera - opciono
Pada mi na pamet da je jako dobra fora kada bi moglo da se podesi da robot može da šeta levo desno (opciono, kao ventilator što šeta npr.) tada bi trenig bio prilično dobar. Julkin Pro Buddy ima tu funkciju i zovu je oscillation

Primer video možete pogledati na (prvi na koji sam naleteo):
http://www.youtube.com/watch?v=RRLKSR1vm7s


Izazov br. 2 prazna lopta

Ovaj Robot koji smo mi pravili faktički ima jedan udarac u 360 stepeni varijaciji i kolko razumem to je backspin.
Malo sam raspakivao redovan Buddy kod mog trenera i video da ima 2 točkića za izbacivanje loptice i umesto gume na točkiću je nešto kao 5mm filc - ako sam dobro video u tih par sekundi gledanja (u medjuvremenu mu se jedan izjeo tako da i on sad ima na raspolaganju samo 1 vrstu izbacivanja.

Kada se ima 2 točkića koji se okreću i naležu na lopticu, mislim da tad dobijamo čistu loptu na reketu.

Mehanika mi nije baš jača strana - ideje jesu, završavam poslove, imam nešto alata, volje i prijatelja, ovaj OSCILATOR ili neko drugo pametovanje bi bilo sasvim OK da se sredi za ovo proleće (krenuo sam lokalnu ligu da igram u Žablju i sredio par profi guma - još samo da popravim nožni i ručni rad ;)

ili 200 evra pa u prodavnicu ili na amazon i na carinu po Pro Badi.
Ta spravica od spin udaraca kažu da ima: Backspin, Topspin, Heavy Topspin

Komentara, ideja, sugestija... izvol'te.

Pozz
Dragoslav
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Pravim Ultimate Robota potrebne sugestije u vezi drilova

Postod Dragos Lav » 03.06.2014, 21:21

Poštovanje ljubitelji stonog tenisa.

Osetio sam veliko poboljšanje igre korišćenjem jednostavnog robota koji sam pojasnio u thread-u
http://stonitenis.rs/forum/viewtopic.php?f=5&t=1439&start=80#p28899

Sada sam u fazi da se pripremam da napravim Ultimate Table Tennis Robot i trebaju mi Vaše sugestije, većinom po pitanju drill-ova (vežbi) pojašnjenje sledi ispod karakteristika robota.

Prevrnuo sam čitav internet za aktuelna rešenja i inspiraciju našao u robotima u ceni od XXX -2250$.

Robot koji pravim će izmedju ostalog krasiti:

- Kontinualni dotok loptica (motorom)
- Pomeranje levo desno ( motorom)
- Pomeranje gore dole (motorom)
- 360 stepeni udarci: da se dobiju sve vrste spin udaraca kao i prazna (bez spina) (2 motora)
- Pozicija robota: sredina stola i pomeranje do 40-50cm od leve i desne ivice stola, kao i do 1m iza stola
- Kontrola izbora vežbi putem daljinskog upravljača
- Dodatne kontrole putem žičanog upravljača ( dotok loptica 1-x sekundi, broj ponavljanja vežbe, on-off prekidač i sl.)


Sve u svemu tehnički deo je spreman, delovi dolaze lagano iz Kine (i drugih delova sveta i Srbije) kao i pomoć prijatelja Zdravka je takodje opet na zavidnom nivou.

Faza u kojoj se trenutno nalazim je sledeća i gde mi trebaju Vaše sugetije:
Napravio sam program kojim se upravlja daljinskim upravljačem i na mini displeju se pojavljuje MENI u kojem se bira vežba koja se ponavlja u serijama (npr. 3min. pa pauza 1 min. pa ispočetka ili izbor nove vežbe)

Planirao sam da bude maksimalno do 100 vežbi, od onih osnovnih do onih gde se ide i do 3 - 5 udaraca.

Dajte mi sugestije za korisne, primenljive u praksi drilove i serve.

Recimo ono što mi prvo pada na pamet je npr. da pregledom snimljenih mečeva (većinom evropskih takmičara) iz prave igre skinem realne poene i te drilove isprogramiram.

Ono o čemu se ovde radi je programiranje svih motora za poziciju ispaljivača loptice i jačine i vrste udarca.

Evo primer:

- Robot je u poziciji levi ugao 50 cm. od ivice, usmeren u desni ugao protivnika 30 stepeni:
Lopta 1 - blagi underspin (10 stepeni pozicija motora u odnosu na vertikalu)

Ovo sad i meni zvuči komplikovano ?!!? pitam se jel to neko uopšte može i da razume :(


Ima tu dosta pitanja i potpitanja... koja se otvaraju... npr. šta sa uglovima od sidespina do topspina/underspina ali hajde da vidimo da li će se otvoriti barem neka rasporava or else.


hvala unapred
Dragos Lav
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Re: Pravljenje robota?

Postod Sale » 03.06.2014, 21:59

Odusevljen sam entuzijazmom i svaka cast DragosLav.Mozda sam trebao malo da ispecem sta da napisem ali prvo sto mi pada na pamet (ako sam dobro svhvatio vise razlicitih spinova u jednoj seriji) je da te odgovorim od kombinovanih udaraca u seriji iz robota zbog prostog razloga sto sa druge strane stola ne vidis pokret i reket vec samo rupu iz koje izlecu razlicito spinovane loptice.Funkcija robota je da ti automatizuje odredjeni udarac koji hoces da uvezbas.Sa druge strane to ce pa biti fantastican sparing partner ako iza te rupe iz koje izlecu loptice stoji monitor na kome ce se recimo pojavljivati animacija reketa u pokretu koji ce odgovarati odgovarajucem spinu izlazece loptice.puno pozdrava samo napred ,ja sam presanjao svoj san da napravim robota pa sad uzivam u tudjim.
Korisnikov avatar
Sale
 
Postovi: 551
Pridružio se: 18.02.2011, 00:04
Lokacija: Borča
Reket: tbs
bh 05 1.9
fh 05fx 2.1

Re: Pravljenje robota?

Postod Dragos Lav » 03.06.2014, 22:46

Sale je napisao:Odusevljen sam entuzijazmom i svaka cast DragosLav.Mozda sam trebao malo da ispecem sta da napisem ali prvo sto mi pada na pamet (ako sam dobro svhvatio vise razlicitih spinova u jednoj seriji) je da te odgovorim od kombinovanih udaraca u seriji iz robota zbog prostog razloga sto sa druge strane stola ne vidis pokret i reket vec samo rupu iz koje izlecu razlicito spinovane loptice.Funkcija robota je da ti automatizuje odredjeni udarac koji hoces da uvezbas.Sa druge strane to ce pa biti fantastican sparing partner ako iza te rupe iz koje izlecu loptice stoji monitor na kome ce se recimo pojavljivati animacija reketa u pokretu koji ce odgovarati odgovarajucem spinu izlazece loptice.puno pozdrava samo napred ,ja sam presanjao svoj san da napravim robota pa sad uzivam u tudjim.


Sale prvo, hvala na javljanju, cenim. Šta ti znači da si presanjao svog robota?

Bil Gates je najavio da je sledeći velik biznis, mnogo veći od kućnih računara i mob. telefona - Robotika (servo, step motori i čuda).

Ovo mi je zagrevanje, naredni zadatak je 3D štampač.

Da ostanem na temi. Da, dobro si primetio ovo za kombinovane udarce, na mom prvom robotu je bila ručka koja je pokazivala poziciju reketa. Ovde bi mogle lampice ili LED diode da daju neku najavu... mada će biti komplikovano jer u suštini ova moja izvedba neće imati punu 360 stepeni rotaciju nego samo 90 stepeni a menjanjem brzine obrtanja motora ću dobiti fakički čitavih 360 zaokreta.

Da, dobro svetlo (prvo pogled na reket) a zatim fokus na lopticu i rotaciju daju odluku šta valja činiti (barem me je moj trener Zoki to učio).

Ja gledam ovako na to:
1. Obzirom da će se ipak znati šta prvo dolazi, jer će biti uputstvo i pojašnjenje svake vežbe
2. Prvo upoznavanje s vežbom će praviti problem, posle navika čini svoje
3. Valjda se i neki osećaj pravi usput

Sve u svemu ti kombinovani udarci (npr. 3 udarca protivnika) su ono baš napredniji deo ovog robota, recimo programi od 80 -100, a pre njih ima brojeva koji trebaju da se pokriju :)

Ono što mene muči su neke osnove (koje bi znao da sam kao klinac počeo da klupski vežbam, a ne ovako mator u 4 deceniji.

Kako da tehnički gledam na neke stvari i to prevedem u uglove?

Npr. top spin? Jel to ekzaktan ugao 90 stepeni? Šta sa uglovima do sidespina npr. 100 stepeni onda?
Takodje i za underspin i sajdspinove.
Uh geometrijo moja.

Ko se ovim stvarima nije bavio, shvatam da može da pomisli kako sad ja ovde kao nešto pametujem, realno ovo je izazov breeee?


DragosLav
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Re: Pravljenje robota?

Postod ivan » 04.06.2014, 01:08

pa pogledaj na googlu 'table tennis drills', ima kolko oces.
Stavi 90 za topspin ( mada ako igras stoni znas da zivi protivnik moze proizvesti sve od 0-360), 270 za backspin. I pazi, neki roboti imaju problem zbog razlike u odnosu na reket igraca, daju samo rotaciju a ne i impuls napred ( da kazemo odbijanje koje se dobija gumom na reketu cak i kad igrac udara samo tangencijalno za spin, ili odredjenom vrstom udarca), to nisu realne lopte koje ces imati u igri.
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Pravljenje robota?

Postod Dragos Lav » 30.09.2014, 14:54

Evo da se javim sa radnom verzijom Ultimate robota koji sam sebi postavio kao domaći zadatak pre par meseci.

Ovo sa robotom traje već godinu dana i došlo je do 3 izmene - radne verzije. Obećao sam Draganu da ću da mu pošaljem video sa pojašnjenjem kako to funkcioniše kod mene, pa rekoh hajde da i na moj omiljeni stoni tenis forum šerujem taj video.

Da napomenem ovo je radna verzija, ništa nije ušminkano (ofarbano) da izgleda fensi i profi, naravno i to je sve u planu... ali kad se prodju svi testovi.

Ovo je kombinacija koja se sastoji iz 2 nezavisna robota. Došao sam do dela programiranja robota.

Da prvo vidimo šta sam zacrtao i šta sam odradio do sada:

1. Kontinualni dotok loptica - ODRADJENO
2. Pomeranje levo desno - ODRADJENO
3. Pomeranje gore dole- ODRADJENO

4. 360 stepeni udarci: da se dobiju sve vrste spin udaraca kao i prazna (bez spina) (2 motora) - OVO OSTAVLJAM KAO POSLEDNJI ZADATAK JER MI TREBA 3D PRINTER DA ODŠTAMPAM DEO DA BIH U TOKU SERIJE UDARACA MOGAO DA MENJAM VRSTU UDARACA, ZA SADA IDE SERIJA ISTIH UDARACA, S TIM DA IMAM SERVU + VRAĆANJE PROTIVNIKA - GOMILA TESTOVA TREBA DA SE ODRADI PRE NEGO SE ODRADI U FULU SVE - VEROVATNO NAREDNE GODINE U OVO VREME.

5. Pozicija robota: sredina stola i pomeranje do 40-50cm od leve i desne ivice stola, kao i do 1m iza stola - OVDE JE URADJEN IZMENA JER JE NAPRAVLJEN DODATNI ROBOT (u videu nazvan dizalica - engleski feeder) KOJI HRANI RADNI ROBOT

6. Kontrola izbora vežbi putem daljinskog upravljača - UPRAVO SE OVDE SADA NALAZIM
7. Dodatne kontrole putem žičanog upravljača ( dotok loptica 1-x sekundi, broj ponavljanja vežbe, on-off prekidač i sl.) - DEO JE ODRADJEN - POVEZANO SA STAVKOM IZNAD

Evo i video radne verzije.


Video je malo veći, ako imate slabiju konekciju prvo ga napunite, da ne secka ;)



Tu sam za eventualna pitanja i pojašnjenja

pozdrav od
Dragoslava
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Re: Pravljenje robota?

Postod ivan » 30.09.2014, 15:52

:shock: Fenomenalno. Respect :hello:
Samo, promeni mu ime u - Terminator !
Great minds discuss ideas, average minds discuss events and small minds discuss other people
ivan
 
Postovi: 3839
Pridružio se: 13.02.2011, 14:53
Lokacija: Beograd
Reket: Korbel

Re: Pravljenje robota?

Postod filip » 01.10.2014, 08:35

:hello: :good:
Korisnikov avatar
filip
 
Postovi: 936
Pridružio se: 27.02.2011, 19:36
Reket: Joola trix fast
fh: t05 2.1
bh: joola express one 2.0

Re: Pravljenje robota?

Postod Dragos Lav » 30.11.2014, 15:09

Evo da upotpunim priču o robotu, da znate u čemu je glavna fora, posebno ako ste početnik.

1. Unapredićete i ubrzati robotom igru minimum za 3 puta.
Da pojasnim... kao početniku fale vam osnovne stvari: udarci, kretanja. Samim igranjem, odsustvom kvalitetnih sparing (trenera) partnera je gotovo nemoguće istrenirati i dobiti te prave udarce. Učenje spina, bekenda... ja prosto ne vidim način kako da to početnik dobije bez robota. Bez hiljada i hiljada loptica *sa namerom*.

Ekipa sa kojim se družim poslednjih godinu dana mi kaže (ponekad mi je čak i pomalo neprijatno, ali ipak drago kad mi to kažu) da do sada nisu videli čoveka koji je više napredovao za godinu dana od mene. Ladno tučem one koji igraju tenis rekrativno do 3 godine (bez robota i tu ne ubrajam garažne heroje). Već one iznad 3 gofdine konstantnog igranja i naravno klupske igrače sa njima još uvek ne mogu da se nosim.

Za sva pitanja u vezi robota sam tu, a evo 2 najbitnije stvari koje treba da znate ako planirate da se upustite u kupovinu ili gradnju robota:

1- robot mora da se sastoji iz 2 motora koji izbacuju lopticu, kao i da ima ručno (potenciometar) podešavanje brzine ta oba motora (da bi se mogao podesiti što realniji udarac).

2. robot mora da ima vremensko podešavanje izbačaja lopte. (glavni napredak sam ostvario poslednjih meseci kada sam robot podesio da izbacuje loptice u vremenskom intervalu od 1 sekunde (tačnije podesio sam svoj robot da izbacuje 4 loptice u seriji, u pauzama od 1 sekunde, a pauza izmedju serija je 4 sekundi za pripremu). Možda bih imao i bolje rezultate i ranije ali sam imao robor podešen na nekih konstantnih 2 sekende, jer je to bilo rešeno mehaničkim putem i nisam imao prostora za izmenu, pa sam onda radio reviziju čitavog robota.


Na proleće nastavljam sa dodatnim eksperimentisanjima sa robotom, naručiću nove delove a cilj mi je kao što sam u jednom postu napisao da mogu da programiram robot i vežbam *realne* serije udaraca do 5 komada. Jednostavno snimim ono u čemu sam loš ili gde bih želeo napradak, repliciram to na robotu i pustim par hiljada loptica u opticaj.


DragosLav
Dragos Lav
 
Postovi: 35
Pridružio se: 01.09.2013, 17:37
Lokacija: Žabalj
Reket: drvo: S.Iseki Juic
bh: DHS Hurricane 3-50 Soft
fh: Tibhar 1Q

Prethodni

Povratak na Oprema

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju

cron